Друк на різографі

різограф машинаРізограф — спеціальна машина, призначена для тиражування листівок, документів та іншої бланкової продукції. Відрізняється невисокими вимогами до якості зображень або фотографій.

Не варто плутати різограф з ксероксом, оскільки перший має можливість робити тиражі величезної кількості копій, що не доступно для звичайного копіювального апарату. Вдається домогтися максимальної економічності і не задіяти дороге офсетне обладнання. Застосовується при тиражуванні 50-5000 примірників.

Переваги друку на різографі

Друк на різографі — це сучасний підхід до поліграфії. Даний апарат взяв переваги трафаретного друку. Він може передавати зображення на папір будь-якої щільності і забезпечить повноколірну картинку і якісний текст, який можна отримати в короткі терміни.

Види різографів

Різографи можуть відрізнятися один від одного залежно від технічних характеристик. Слід виділити такі типи за принципом сканування:

 • Планшетні (оригінал-макет кладуть на скло, а внизу рухається зчитує блок; система дуже схожа на звичний ксерокс);
 • Барабанні (оригінал-макет протягують через спеціальний зчитувальний блок; працювати з таким апаратом складніше, потрібно використовувати ідеально рівний, гладкий папір).

Принципи роботи різографа

різограф в друкарніРізограф зовні нагадує ксерокс, але, по суті, являє собою щось середнє між копіром та друкарською офсетною машиною. Він сканує оригінал макету, а потім виготовляє друковану форму, яка і переносить зображення на матеріал. Насправді працює різограф дуже просто.

У сканер потрібно помістити оригінал-макет, після чого на електронному пульті натиснути відповідну кнопку, задавши потрібне число копій. Перша копія документа з’явиться вже через 30 секунд. Папір подається в установку з лотка, а потім, коли зображення буде перенесено, вона потрапляє в інший лоток.

Оригінал-макет являє собою звичайний аркуш паперу, на якому нанесений напис або зображення, яке потрібно тиражувати. Цифровий сканер розпізнає матеріал і перетворює його в сигнали електричного типу, які надходять у блок виготовлення майстер-плівки. Остання — це тонка паперова стрічка, на поверхню якої нанесене полімерне покриття. Вона замотана в рулон.

У цьому полімерному покритті машина пропалює отвори, які відповідають скануванню. Потім відрізок майстер-плівки, рівний за величиною оригінал-макету відрізається і автоматично закріплюється на друкованому барабані. Сам барабан має сітчасту основу, за якою розмазується фарба. Барвник, що подається з туби, просочує відрізок майстер-плівки і проникає через отвір, просочується через ділянки, в яких є отвори в полімері.

Коли до майстер-плівці прикладається аркуш паперу, то на ньому залишається відбиток, відповідний копії оригіналу. Щоб створити потрібне число відбитків, барабан приводиться в рух, а аркуші чистого паперу направляються механізмом подачі до притискного валика. Вони щільно контактують з барабаном, і на поверхню переноситься відбиток.

При необхідності змінити малюнок і просканувати інший макет, слід зняти використовувану майстер-плівку з барабана і утилізувати її. Якщо потрібно змінити і колір друку, то слід замінити барабан (для кожного кольору є свій). Всі інші процеси сучасний різограф виконує автоматично. Людина тільки виробляє управління, час від часу натискаючи на потрібні кнопки.

Характеристика різографа

Сучасні різографи друкують зі швидкістю близько 120 копій за хвилину. Можливі проблеми, пов’язані зі збоєм роботи та застряганням аркуша, можна усунути вручну. Працюють з папером, щільність якої від 60 до 220 г/м2 Можна вибрати потрібний режим сканування, текст і фото. Може застосовуватися масштабування під час сканування, а роздільна здатність дорівнює близько 400 dpi.

Важливо враховувати, що зображення на копіях буде не таким хорошим, як на оригіналі. Зображення утворюють так звану «зубчатість», викликану отворами на майстер-плівці. З цієї ж причини іноді фарба може не лягає на папір рівномірно, а якщо матеріал відрізняється низькою якістю, то малюнок буде «ворсистим». Але ці недоліки скрашуються не високою вартістю тиражування і оперативністю друку.

Макети

Варто більш детально розглянути оригінал-макет. Оскільки від їх якості залежить якість копійованих відбитків. Зображення на аркушах макета повинно бути нанесено лише з одного боку. В іншому випадку при скануванні може статися просвічування другого малюнка і копії будуть не якісними.

Не варто копіювати занадто темні зображення, на яких багато фарби. Через це часто копії можуть псуватися, оскільки вони прилипають до барабана або ж на поверхні змащується фарба. Саме тому краще уникати занадто великих фотографій або білого тексту на чорному тлі.

Важливо враховувати, що оригінал-макет повинен бути з полями, кожне з яких дорівнює не менше 1 см. Друкувати до самого краю неможливо, так як лист буде прилипати до барабана і різограф не забезпечить точного збігу копій. Через рух паперу може виникнути зміщення і тоді весь тираж буде зіпсований. Якщо здійснюється друк в кілька кольорів, то зображення різних відтінків повинні знаходиться на відстані не менше 5 мм один від одного.

Виробники різографів

Серед найбільш відомих світових виробників різографів можна виділити такі компанії:

 • Duplo;
 • Ricoh;
 • Riso.

Матеріали для друку на різографі

Велике значення має вигляд і якість матеріалу, що використовується для друку. При тиражуванні на різографі використовується тільки папір або картон. Найбільш поширена основа, щільністю 80г/м2, яка використовується при виробництві обкладинок, візитних карток, етикеток, папок і т.п. При дуже низькій щільності фарба може проходити крізь папір, і часто остання зминається і згортається всередині, застрягає в апараті.

Що стосується кольору паперу, то він може бути як білим, як і тонованим. Краще відмовитися від занадто темних кольорів. Важливо враховувати і змішання відтінків. Так, наприклад, при друку синім кольором на жовтому папері з’являється зелений відтінок.

Неможливо друкувати на крейдованому або глянцевому папері. На них фарба розмазується, через що зображення псується. Матеріал повинен бути таким, щоб чорнило вбралися і змогли висохнути максимум за 15 секунд.

Фарба для різографа

Друк на різографі виробляється спеціальною фарбою, яка не любить дуже високих температур. У холоді вона густіє, а от на спеці стає рідкою і витікає в великих кількостях, ніж це потрібно. Важлива і вологість повітря. Якщо цей показник дуже низький, то аркуші паперу будуть злипатися між собою.

Застосування

Дуже вигідно використовувати друк на різографі при створенні однотипних відбитків великого тиражування. На принтері робити копіювання буде занадто довго, а друкувати серію на офсетного машині — дорого. Частіше на різографі виготовляють продукцію, чіткість зображення на якій не має великого значення. Ідеальний варіант — листи з невеликою кількістю тексту і 1-2 дрібними малюнками, емблемами. Це можуть бути:

 • візитки;
 • етикетки;
 • документи;
 • брошури;
 • листівки;
 • заготовки для папок і т.п.

Автор: Олена Видиш
рос

Categories: Обладнання

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*