Історія поліграфії

історія поліграфіїУ цій статті розглянемо зародження та розвиток поліграфії. Думаю, що багатьом буде цікаво з чого все почалося.

Із давніх-давен люди намагалися зберегти та поширювати інформацію. Вчені археологи знаходять незрозумілі малюнки на стінах давніх печер, на кістках та іклах тварин. Серед цих малюнків зустрічаються зображення тварин, магічні знаки, рослини та сонце.

Наприклад, в печерах Альтимири (Іспанія) знайдений малюнок бізона. Цей рисунок датується 10 000 років до н.е.

За деякими даними перше друковане видання з’явилося у Китаї ще у 868 році до н.е, і називалося “Алмазна сутра”.

Наступним і дуже важливим етапом в розвитку поліграфії стало винайдення папіруса. Папірус- це зроблений з папіруса (болотниста рослина) матеріал, що своїм виглядом нагадує папір. Серцевина рослини накладається одна на одну, інший шар накладається навхрест. Потім це знову пресується ось так і отримували папірус.

Наступним етапом в розвитку поліграфії стало нанесення зображення на спеціально підготовлену шкіру тварин.

Треба сказати, що до винайдення друкарського верстату книжки переписувалися вручну, переважно ченцями в монастирях. Це була важка та трудомістка праця, тому одна книга писалася роками, іноді ціле життя монаха.

У 1309 році в Європі винайшли папір. За іншими даними, папір винайшли китайці ще до нашої ери. Вони ж і використовували праобраз друкарського станка — друкування за допомогою друкарських дошок. А вже 1390 року в Німеччині відкрилася перша паперова фабрика.

В 1436 році німецький ювелір та підприємець Йоганн Гутенберг винайшов друкарський верстат, його ще називали “прес Гутенберга”. Букви в цьому верстаті були дерев’яними (згодом металевими) і з них можна було набирати будь-який текст.

Завдяки цьому винаходу виробництво книжок значно спростилося, що дозволило збільшити їх кількість.

історія поліграфіїЧерез пару років Гутенберг вдосконалив свій верстат. Зокрема, по буквах перед притисканням до паперу накочувався валик з фарбою. Винахідник на своєму верстаті в 1856 році надрукував першу друковані книгу, яку назвали “Біблія Гутенберга”. Йоган за допомогою свого верстату надрукував двісті примірників Біблії, і продав на Франкфуртському книжковому ярмарку.

У 1457 році вперше надрукували книгу в кольорі.

Наступним етапом в розвитку поліграфії та книгодрукування стало винайдення у 1886 році Отмаром Мергенталлером лінотипної машини.

В 1605 році почали видавати перше газету, це сталося в місті Антверпен.

А. Зенефельдер у 1799 році винайшов плоский вид друку, тут друкарські та пробільні елементи розташовані приблизно на одній висоті.

У 1819 році винайшли першу ротаційну друкарську машину. Завдяки цьому стало можливим друкувати на рулонному папері, через що збільшилась швидкість друкування.

У 1861 році шотландець Джеймс Клерк Максвелл додумався як друкувати зображення за допомогою трьох фарб використовуючи теорію синтезу.

1865 рік став ще одним етапом в розвитку поліграфії, адже саме тоді змогли отримати відбиток задрукований з двох сторін за один раз.

історія поліграфіїВ кінці 19-го століття поліграфісти вже могли друкувати відбитки з одночасним фальцюванням у два згини.

Датою народження офсетного друку можна вважати 1904-й рік, коли Рубель звернув увагу, що відбиток що перейшов із гумового полотна на папір має кращу якість, ніж той що одразу із форми.

У 1907 році Самуель Смон із англійського міста Манчестер винайшов трафаретний друк. У ньому друкарська форма складається із натягнутої на рамку сітки, через яку продавлюється фарба.

В наш час друкування відбувається за допомогою сучасних друкарських машин які забезпечують відмінну якість при високій швидкості друкування. Всі процеси переважно керуються та контролюються за допомогою комп’ютерів.

РОС
Categories: Статті
Tags: статті

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*