Офсетні форми. Секрети виготовлення

копіювальна рамаЗа час праці в поліграфічній галузі прийшлось виготовити не одну сотню офсетних друкарських форм. Тому є з вами чим поділитися.

Спочатку спрощено опишу процес виготовлення офсетних друкарських форм.

Для того щоб отримати форму, потрібно мати плівку (діапозитив) та офсетні пластини (не плутати з формами).  На діапозитиві відображається все, що буде перенесено на друкарську форму. Пробільні елементи там світлі, друкуючі елементи – темні. Копірувальник кладе плівку  на пластину, і фіксує її на останній за допомогою скотчу.

Після цього поміщає їх в насвітлювальну раму. На протязі декількох хвилин рама за допомогою ультрафіолетових ламп засвітлює на формі зображення.

Після цього вручну, чи на проявному процесорі проявляють пластину. Там де потрапило уф світло – копіювальний шар пластини стає нестійким до розчинника і розчиняється. В результаті отримуємо пробільні та друкуючі елементи на формі.

Тепер про все детальніше

Офсетна пластина представляє собою алюмінієвий лист  і нанесений на нього копіювальний шар. Шар повинен бути шороховатий (матовий), в такому разі легко видалятиметься повітря між пластиною та діапозитивом.

Також, якісний копіювальний шар повинен мати яскравий колір (синій, голубий, зелений), так легше контролювати ступінь проявлення окремих елементів на пластині.

Монтажна плівка буває або суцільна, або змонтована. В першому варіанті її повністю засвітлюють на фотонасвітлювальному апараті. В другому випадку, монтажери на основу наклеюють (монтують) окремі елементи, і кріплять за допомогою скотчу. В переважній більшості використовують суцільний вивід монтажів. Адже в такому випадку отримуємо практично ідеальну точність, і в друкаря потім буде менше проблем із суміщенням фарб. Правда, є один недолік. Між суцільною монтажною плівкою великого формату та офсетною пластиною не завжди вдається видалити повітря, як використовуються неякісні копіювальні рами.

Копіювальна рама

копіювальна рамаДуже важливий пристрій на монтажній дільниці. Від його якості в значній мірі залежить якість виготовленої форми, і відповідно віддрукованої продукції.

Копівальна рама представляє собою металеву закриту «шафу». На стіл копіювальної рами кладеться пластина, на яку прикріплюють монтаж. Дуже важливо, щоб між ними не потрапили частинки пилу чи бруду. В такому випадку в кінці процесу отримаєте непотрібні точки на формі.

Добре, коли вони будуть на пробільних елементах, якщо ж на растрових, то прийдеться переробляти. В мене бувало що я так пару разів переробляв. А що поробиш? Потрібна в приміщенні ідеальна чистота, постійно вологе прибирання, тоді й проблем буде менше.

Так от, кладемо пластину з монтажем на стіл копіювальної рами. Потім зверху притискаємо їх прижимним склом. Між ним та столом створюється вакуум (щоб плівка ідеально притиснулася до пластини).

Якщо цього не станеться, буде повітря між ними, то окремі елементи на формі будуть спотворені, прийдеться переробляти.

Після того як вакуумна установка рами зробила свою роботу, починається насвітлення уф-лампами. Дуже бажано щоб вони створювали паралельний потік світла, інакше будуть засвічуватися друкарські елементи. Для цього джерело світла (уф лампи) повинні знаходитись чимдалі від столу з пластиною та монтажною плівкою. В ідеалі в безконечності (я не жартую). Але насправді це не реально, тому якісні виробники намагаються зробити так, щоб відстань була не меншою метра.

Час насвітлення визначають за допомогою спеціальних шкал.

Після насвітлення форми пластину (діапозитив вже не потрібен) слід проявити. Це можна робити як вручну (ой наробився я того) так і в проявній машині. Звичайно, що в проявній машині краще. Але … її потрібно хоча б раз на тиждень чистити. А оскільки працівники часто лінуються це робити, то й машина стає неприродною до використання. При роботу вона не проявляє повністю форму, а залишає на ній смуги. Також, інколи зношують механізми в машині і їх потрібно ремонтувати.

Принцип дії проявної машини

Світлочутливий шар друкарської пластини під дією світла стає стійким до проявного розчину. Відповідно спочатку в проявному процесорі  насвітлена пластина потрапляє в проявну секцію. За допомогою валиків та щіток із форми знімається розчинениі копіювальний шар (на друкарських елементах він залишається).

Після цього форма промивається та сушиться. Часто на неї ще наноситься тонким шаром захисний шар (захищає від окислення форму).

Проявний розчин в машині після кожного проявлення втрачає свою концентрацію, тому її рівень слід постійно притримувати на потрібному рівні. Це робить або автоматика, або вручну (ненадійно).

Якщо проявляти  пластину вручну, то це робиться в спеціальній ванні. На пластину наливається невелика частина проявника і за допомогою спеціальної щітки круговими рухами проявляється пластина. Якщо залишаються не проявлені ділянки, то процедура повторюється знову. Після цього форму промивають водою та покривають захисним шаром (гумують).

P.S. Насамкінець невеличкий секрет. Часто буває що не вдається повністю видалити маленькі частинки пилу чи піску між пластиною та монтажною плівкою перед насвітленням у копіювальній рамі. В такому випадку рекомендую чистою рукою протерти пластину. Це значно зменшить шанс отримати після насвітлення непотрібні елементи.

рос

Categories: Технології

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*