Офсетний друк

офсетний друкБагатьох людей не знайомих з поліграфією цікавлять такі питання: як виготовити книги, секрети створення поліграфічної продукції, що таке офсетний друк. Це й не дивно. Найчастіше це потрібно тим хто є замовником друкарської продукції. Також, такі питання ставлять собі ті, хто бажає створити своє поліграфічне виробництво.

Вірю, що подана у цій статті інформація прояснить ситуацію, і ви знатимете що таке офсетний друк, і його відмінності від інших видів друку.

Я пишу цю статтю як людина яка сім років пропрацювала друкарем офсетного друку, крім того закінчив Українську академію друкарства. Так що знаю про що пишу.

Тепер по суті.

Спочатку про особливості офсетного друку

  • При офсетному друці, зображення із друкарської форми передається на папір не одразу, а через спеціальне гумове полотно (декель).
  • Друкарські та пробільні елементи в офсетній формі розміщені майже на одному рівні.

Про технологію офсетного друку покроково

Друкується продукція за допомогою друкарських офсетних машин. Це дороге та точне обладнання. Від їхнього стану багато в чому залежать можливості друкарні. Офсетні машини бувають аркушеві та рулонні.

  1. офсетний друкЯкщо це аркушева машина, тоді друкар завантажує попередньо підготовлені аркуші паперу у самонаклад машини. Самоноклад -пристрій друкарської машини, який відповідає за точну та своєчасну подачу аркушів в зону контакту.
  2. Далі цей аркуш потрапляє в зону друкування. Мусимо тут зупинитися і розглянути уважніше. Як було сказано вище, друкарські та пробільні елементи офсетної форми розташовані майже на одній висоті. Як же тоді фарба не потрапляє на пробільні елементи? Справа в тому, що у такій формі друкарські та пробільні елементи мають різні фізичні властивості. Так, пробільні елементи добре сприймають воду, а друкарські фарбу.
  3. Тому в офсетній друкарській машині є два апарати: один фарбовий (1), інший зволожувальний (2). І один, і другий складаються із системи валиків (м’ягкі) та циліндрів (тверді). У корито фарбового апарату друкар завантажує фарбу, у зволожувального- воду (зволожувальний розчин).
  4. Друкарська секція офсетної машини складається із трьох циліндрів — формного, офсетного та друкарського. На перший, перед початком тиражу друкар встановлює офсетну форму. На офсетний натягує (вистачає на багато тиражів) офсетне гумотканинне полотно (декель).
  5. Тепер читайте уважно. Задруковуваний матеріал (папір) потрапляє в друкарську секцію. Тут, на офсетну форму (7) накочувальні валики (5) зволожувального апарату подають розчин. Оскільки пробільні та друкарські елементи мають різні властивості, то вода залишається тільки на пробільних елементах, а друкарські її не сприймають. Далі, на форму накочувальні валики фарбового апарату (6) наносять фарбу на друкарську форму. На пробільних вже є зволожуючий розчин, тому туди фарба не потрапляє.
  6. Потім формний циліндр (9) (із формою) вступає в контакт із офсетним ціліндром (10). Відповідно фарба із друкарських елементів потрапляє на нього. Завдяки тому, що зображення передається через гумовий матеріал (декель), можна друкувати на матеріалах із певною нерівністю (шорсткий папір чи картон).
  7. В потрібний момент між офсетним та друкарським елементом подається папір (задруковуваний матеріал), і зображення потрапляє на нього.
  8. Після цього відбиток або подається в іншу друкарську секцію (з іншою фарбою), або виводяться аркушевивідними та приймальним пристроями.

Ось так, схематично я пояснив технологію офсетного друку. Та насправді все складніше. Адже ми не розглядали виготовлення друкарської форми, підбір матеріалу, підрізання паперу, налаштування машини. Все це потребує знань та кваліфікованого персоналу.

рос

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*