Самокопіювальні бланки

самокопіриСамокопіювальні бланки

Самокопіювальні бланки — це бланки, які складаються з декількох шарів. Текст, який пишеться на верхньому шарі, автоматично копіюється на всі нижні. Технологію розробила американська компанія National Cash Register в 1954 році. Винахід став дуже популярним і затребуваним, витіснивши спосіб заповнення бланків під копірку.

Принцип роботи самокопіювальних бланків


Принцип копіювання на декількох шарах полягає у використанні трьох різних типів паперу з нанесеним з одного або обох сторін спеціальним шаром мікрокапсул. Шари відрізняються на верхній (на неї наноситься шар фіксатора — коалін) і зворотню сторону аркуша.

Під тиском ручки при листі ці мікрокапсули руйнуються, між цими  компонентами відбувається реакція і вони темніють. Таким чином, створюється копія тексту, розташованого на верхньому шарі. Якщо додати кілька подібних шарів, то вийде бланк з кількох аркушів, також реагуючих один з одним. Самокопіювальні бланки заповнюються вручну або на матричних принтерах. Лазерні і струменеві принтери для цього не підходять.

Максимальна кількість шарів, рекомендована виробниками — не більше 5 для ручного заповнення і не більше 6 для принтера. Це пояснюється важкістю розшифровки при додаванні більшої кількості шарів.

Для кріплення всіх аркушів у комплект видрукувані бланки збираються в певній послідовності і укладаються в пачку. Сторона, яка буде склеюватися, вирівнюється і підчищається. Після цього на неї наноситься клей. Коли клей просохне, пачку досить струснути і вона розпадеться на комплекти бланків. Пояснюється це тим, що склейка здійснюється тільки між сторонами з нанесеним шаром мікрокапсул.

Під час проведення всіх технологічних етапів виробництва самокопіювальних бланків потрібна обережність і акуратність, щоб не допускати пошкодження капсульного покриття і появи затемнення на нижніх шарах.

Характеристика самокопірів

самокопіюючі бланкиСтандартна щільність самокопіюючого паперу становить 55-60 г / кв.м, тобто вона досить тонка. Це необхідно для збільшення кількості шарів. При цьому верхній і нижній лист щільніші, перший — 80 г / кв.м, другий — 130-170 г / кв.м. Використовуваний папір може значно відрізнятися за якісними характеристиками — від простої до фірмової.

Найбільш поширені формати самокопіювальних бланків — А5 і А4. Для забезпечення максимальної точності суміщення зображень на бланках необхідно витримувати розмір інформаційних полів не більше трохи менше 2х2 см.

Колір бланків може бути блакитним, зеленим, жовтим рожевим, білим, неяскравих тонів. Виготовляються самокопіювальні бланки, залежно від розміру тиражу, офсетним або різографічним друком. Останній варіант вигідний при невеликих тиражах. При виробництві бланків часто паралельно виконується нумерація і перфорація.

Існують незвичайні види самокопіюючого папери, наприклад папір SC — на яку можна копіювати текст з звичайного аркуша паперу. Ще один варіант — створення на поверхні бланка так званих сліпих зон, в яких копіювання не здійснюється. Ефект досягається методом деактивації капсульного шару спеціальною фарбою.

Самокопіювальний папір найчастіше служить для різних бланків, які використовуються в повсякденній офісній роботі — договорів, накладних, квитанцій, шляхових листів, актів і т.д. Вони значно полегшують важку, монотонну роботу щодо заповнення документів вручну. Такі бланки застосовуються в бухгалтеріях, туристичному та ресторанному бізнесах, автосервісах і т.д. Перевага їх використання полягає в відсутності необхідності в копіювальному папері і копіювальних автоматах, що знижує фінансові витрати і час.

рос
Categories: Матеріали

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*