Історія виникнення книги

ГутенбергПредставників древніх цивілізацій не влаштовував усний спосіб передачі інформації чи посилання гінців на далекі відстані.

Так, народна пам’ять дає можливість досить довго пам’ятати про факти, легенди і розповіді, але дані спотворюються, що потребувало надійних способів фіксації інформації.
Ми розглянемо увесь процес створення книги, від давніх надписів на скелях, то сучасних ліній для виробництва книг.

Надписи на каменях, кістках і шовкукамені, надписи, давні,

Історичні розкопки і відкриття показують, що історія створення книги починається відтоді, коли перші люди залишали інформацію у вигляді надписів на каменях і стінах печер. На них зображались враженнях людей від спостерігання навколишнього світу. Там були сцени із процесу полювання і побутового життя древніх людей.

Надписи були надзвичайно стійкі до навколишнього середовища і впливу часу, але їх було важко наносити, що потребувало винайдення нових способів фіксації інформації.

Жителі північних країн залишали послання іншим поколінням на кістках тварин, а китайці – на шовку.

Папіруспапірус

Історія появи книги продовжується у древніх єгиптян, які фіксували свої надписи на прообразі звичного нам паперу – папірусу. Процес виготовлення організовували жерці, і вони ж тримали секрет створення папірусу в таємниці. На довгі віки ми не могли дізнатись, як створювали прообраз паперу древні єгиптяни. Віднайшов процес виготовлення папірусу — Хасан Рагаб.

Виготовляли єгиптяни цей матеріал стебла рослини – папірусу. Ця рослина росла у великих кількостях на берегах ріки Ніл. Стебло рослини добре підходило для створення паперу, адже було гнучким і міцним.

Єгиптяни використовували тільки ту частину стебла, яка знаходилась під водою, тому була гнучкою і м’якою. Оболонку викидали, і використовували тільки серединку, яку вимочували декілька днів так, щоб утворились широкі пласти волокон.

Потім волокна вкладали шарами: один шар паралельно іншому, і ставили на деякий час під пресом. Після цього, просочували матеріал спеціальним розчином, який не зменшував розтікання від чорнил.

В результаті отримували досить міцне і тонке полотно, на якому можна було писати. Якщо правильно його зшити, то можна було отримати полотно більшої площі, яке змотували у рулон.

Цю технологію в Єгипті настільки відшліфували, що країна почала масово продавати папірус в інші країни. Зокрема, він був тривалий час популярним у Римській Імперії.

Тільки тут, книга мала вигляд згортку, на кінцях якого були потовщення. А зберігалась у шкіряному футлярі.

Воскові і глиняні табличкиглиняні таблички

В античні часи, у школах і університетах, серед вищих чинів і духовенства використовували воскові таблички. На таблички був нанесений шар воску, на якому можна було залишати надписи.

Перевагою такого способу фіксації інформації в тому, що після заповнення таблички, можна було розтопити восковий шар, і почати писати на ній знову.

А жителі Міжріччя виготовляли «зошити» із глини, на яких можна було видряпувати паличками надписи. Букви знайденого письма були клиноподібними, через що його назвали «клинопис».

Такі таблички зберігались у спеціальних коробках.

Берестабереста

На Русі для фіксації інформації використовували бересту, як дешевий і легкий матеріал. Виготовляли бересту із верхньої частини кори берези. Потім її випарювали у кип’ятку, завдяки чому вона ставала гнучкою і м’якою.

Пергаментпергамент

Пергамент став новий етапом походження книги, адже був м’яким, міцним і зручним, порівняно із берестею і папірусом.

Пергамент – це спеціальним чином оброблена шкіра худоби. Недоліком цього матеріалу була дороговизна, адже для створення однієї великої книги, потрібно було забити ціле стадо тварин. Через це книги були дорогими в прямому і переносному значенні.

За звичкою, пергамент зберігали рулонами. Але з часом почали згинати у декілька разів, і утворювалися своєрідні зошити. Такі зошити скріплювались, а обкладинкою служили дерев’яні таблички, обтягнути шкірою тварин. Зверху прикрашались обкладинки дорогоцінним камінням і дорогими запонками.

Писали на пергаменту ручками із гусячого пера, і займались цим часто монахи. Написання тексту було важкою працею, потребувало скрупульозності і майстерності. Монах вимальовував перші букви сторінки, візерунки і ілюстрації. Через велику трудоємкість, процес написання однієї книги могла займати декілька років. зберігались книги в монастирських бібліотеках.

Виготовлення паперу папір, винайдення

Історики стверджують, що перший папір винайшли китайці. Вони його виготовляли із шовку, ганчірок і волокон із дерева. Секрет рецепту виготовлення паперу тримали під страхом смертної кари. Завдяки цьому, довгі роки багато народів купували папір у китайців. Згодом рецепт виготовлення потрапив до арабів від полонених китайців.

Винахід Йогана Гутенберга

Гутенберг, Йоган, книгодрукування

Йоган Гутенберг

Такий трудоємкий процес створення книги не міг довго влаштовувати суспільство, і в результаті тривалої кропіткої праці, Йоган Гутенберг винайшов друкарський станок. Текст у ньому набирався за допомогою металевих букв. Це дало можливість у багато разів пришвидшити процес створення книг.

Першою друкованою книгою була «Біблія», яка побачила світ близько 1455 року. А за наступний рік він виготовив близько 300 примірників, на що колись потрібно було витратити декілька життів.

Заради справедливості мусимо сказати, що за декілька століть до Гутенберга у Кореї переносили зображення із дерев’яних плит, на яких були вирізані букви.

Іван Федоров (Федорович)

Іван, Федоров, Федорович, книгодрукування

На наших землях, «першопрохідцем» у книгодрукуванні був Іван Федоров, який також у матеріалах того часу був відомий як Іван Федорович Москвитин.

Він був освіченою людиною, знав декілька мов, зокрема давньогрецьку і латинську.

Іван був духовною особою, служив у храмі, і хотів створити спосіб збільшення кількості релігійних книг.

Першу друкарню він відкрив 1563 року у Москві, і була вона під контролем держави. Вже через рік після цієї подію, Федоров випустив книгу «Апостол», де розповідалось про діяння учнів христових.

Хоч книга була друкованою, її шрифт і ілюстрації нагадували ручну роботу. Наступною роботою Івана Федорова був «Часослов». Після цього у друкаря і його напарника почались проблеми, і вони змушені були втекти із Московії.

І оселились в Україні, де видали «Псалтир» і «Азбуку».

Сучасний стан книгодрукування

друкарська, машина, друкування

сучасна друкарська машина

Тепер для виготовлення книг використовуються сучасні швидкісні друкарські машини, які друкують із швидкістю до 15 000 відбитків у годину. Використовуються потокові лінії, які без втручання людини виготовляють обкладинки і прикріпляють їх до книжкового блоку.

Набір тексту відбувається авторами на комп’ютерах, на них же і проводиться верстання (розміщення всіх елементів книжки на сторінці).

Як бачите, історія появи книги дуже довга, тому бережіть і любіть книгу. Вона цього варта.

рос
Categories: Статті
Tags: статті

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*