Тампонний друк, переваги та особливості

тамподрукТампонний друк — спосіб офсетного друку, який використовується для нанесення зображень на нерівні, зігнуті поверхні промислових виробів та сувенірної продукції.

Технологічний цикл тамподруку

Друк проводиться за допомогою спеціального тампона, який являє собою силіконову грушу. В якості носія інформації виступає фоточутлива пластина. При її обробці в області зображення верхній шар стає трохи нижче спільного. Готове кліше монтується на верстаті. На початку кожного циклу на кліше наноситься фарба валиком або скобою.

Надлишки її знімаються ракельним ножем. Таким чином, фарба залишається тільки лише в поглибленнях кліше. Звідти її забирає тампон, який, переміщаючись до задруковуваному об’єкті, переносить на нього зображення.

Обладнання для друку

Верстати для тампоном друку можуть бути ручні і напівавтоматичні. На ручному верстаті всі операції виконуються вручну, крім видалення фарби ракельним ножем. Продуктивність його — близько 300 відбитків/годину. Існує складність у суміщенні кольорів при кольорового друку.
У напівавтоматичного верстата всі процеси автоматизовані, крім зміни виробів. Продуктивність його набагато вища — 850 відбитків / годину, а суміщення кольорів виконується без праці навіть на одноколірних апараті.

Тампони

Тампони бувають різних форм і жорсткості, виготовлені вони із силіконової гуми. Виходячи з функціонального призначення до матеріалу, з якого вони виконані, пред’являються особливі вимоги.

Необхідно, щоб тампони були гнучкими, а готовий відбиток — максимально чітким. Один тампон може бути використаний багато разів, а значить, при зміні фарби або зображення не будуть потрібні додаткові витрати.

Основою тампона є пластина, виконана з дерева або алюмінію, в залежності від способу кріплення його до верстата.

Всі форми тампонів подібні між собою: друкуюча поверхня виконана у формі арки, а сторони — під ухилом. Вершина тампона переносить фарбу, а сторони підтримують форму для забезпечення чіткості зображення. Основні форми тампонів діляться на три групи: круглі, циліндричні і прямокутні.

Для досягнення максимальної чіткості друку розмір тампона повинен бути більше, ніж саме зображення, особливо при досить складних малюнках.

Важливий параметр, що впливає на якість друку і тривалість служби тампона — жорсткість. Жорсткий тампон служить довше і краще переносить зображення, але існує ризик пошкодити запечатувану поверхню. На більш вигнутих поверхнях доцільніше використовувати м’який тампон, легше взаємодіє з поверхнею. Жорсткість тампона визначається виходячи з потужності верстата.

Кліше

тампонний друкПластини для кліше можуть бути фотополімерними, фоточутливі і сталевими. Вибір їх залежить від необхідної якості друку та режиму роботи верстата. Найбільш довговічні — сталеві кліше — їх тиражестойкость становить близько 1 млн відбитків. Але виконання їх — процес складний і дорогий. Фоточутливі кліше прості у виготовленні і дешевші, а їх термін служби — до 200 тис. відбитків. Фотополімерні пластини мають найнижчу вартість і витримують до 10 тис. відбитків.

Фарба

Вибір фарби залежить від матеріалу основи, на яку наноситься зображення. Тампон фарби не повинні випаровуватися, а барвистий шар повинен бути тонким. До їх складу входять: гума, розчинник, пігмент і інші добавки (пластифікатори, ПАР і т.д.).

Існує два типи фарб: однокомпонентні і двокомпонентні. Перші використовуються для друку на пластиці, вони бувають матовими і глянсовими, швидко сохнуть. Другі — на металі, склі, кераміці і т.д. Перед застосуванням в них додається каталізатор. Сохнуть вони при нагріванні.

Переваги тампонного друку

Даний вид друку не універсальний, область його застосування досить вузька. Але застосовують його там, де іншим способом нанести зображення високої якості з максимальною швидкістю неможливо.

рос
Categories: Види друку

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*