Тиражестійкість офсетної друкарської форми. Як збільшити

тиражестійкість офсетної формиТиражестійкість офсетної друкарської форми — це максимальна кількість віддрукованих відбитків із необхідною якістю. Виробники пластин заявляють що їхні вироби здатні витримати тиражі 50-100 тисяч відбитків, і навіть більше.

Та я тут спробую відштовхуватися від свого досвіду і того що я бачив. Тому тут, буде мінімум академічної теорії і ідеальних умов. Я працював у звичайній друкарні, тому про таке і пишу.

Тому одразу “заспокою”, що одна форма не витримає 100 чи 150 тисяч відбитків. У цій статті подивимось через які причини це стається і як покращити ситуацію.

Найперше хочу сказати як побачити що форма вже зносилася і її потрібно замінити. Форма зношується, коли в певному місці починає знижуватися насиченість певної фарби. При огляді форми навіть неозброєним оком видно що друкарські елементи стають (світлішими), тоншають та зникають.

В такому випадку друкар, в даному місці трошки збільшує подачу фарби щоби компенсувати стирання форми. Та це можливо лише певний час, оскільки вже ніяким додаванням фарби ситуацію не виправиш.

Причин зношення форми є багато. По-перше, це неминуче зношення друкарських та пробільних елементів через абразивні властивості друкарського паперу, агресивну дію друкарських фарб та зволожувальних розчинів.

Тепер про те як підвищити тиражестійкість друкарських форм

  1. печатная формаПотрібно для виготовлення форм вибирати пластини якісних виробників, це дасть можливість отримати максимально стійкі матеріали. Був час, коли ми використовували якісь форми китайського виробництва. Та вони мало того що мали низьку тиражестійкість, так ще не могли забезпечити найкращої якості зображення.
  2. Провести термообробку форм. Під час термообробки пластини у термошафах нагріваються до високої температури (100-200 градусів). Після цієї процедури довговічність форм збільшується в пару разів. Друкарські елементи пластин після такої обробки змінюються із синього чи зеленого кольору на коричневий. Мушу сказати, що цей спосіб підвищення довговічності форми був поширеним в Радянському Союзі, адже там тиражі видань були мільйонними. Тепер тиражі зменшилися, і не завжди є доцільно купувати таке обладнання. Часто легше замінити використану форму на нову.
  3. Використовувати справну друкарську машину. У нас, на одній із секцій друкарських машин був пошкоджений привід через потрапляння між циліндри стороннього предмету. В результаті цього в певний момент друкування офсетний циліндр “бив” формний. Тому в певному місці форми постійно зношувалися. Те саме відноситься до накатних фарбових та зволожувальних валиків.
  4. офсетная пластинаВстановлювати оптимальний тиск між друкарськими циліндрами та накочувальними валиками. Інакше при вони сприятимуть швидшому зношенню форми.
  5. Циліндри друкарської секції повинні мати потрібний діаметр. Інакше при натиску циліндр із більшим діаметром буде не накочуватися, а прокручуватися. До чого це призведе, я думаю, ви здогадалися.
  6. Використовувати якісні фарби, зволожувальні матеріали та добавки. Дешеві та неякісні “стравлюють” друкарські та пробільні елементи форми.
  7. Задруковуваний матеріал також повинен бути якісним, і не надто шорстким. Також, папір не повинен сильно пилитися, бо паперовий пил не тільки знижує тиражестійкість форми, але й якість відбитків.
  8. Тиск між формними, офсетними та друкарськими циліндрами повинен бути мінімальним. Для цього друкар повинен збільшити відстань між ними так, щоби вони не торкалися одне одного. Потім потрошки зближують так, щоби отримати хороше та якісне зображення. Все, такого тиску достатньо. А може механік по контрольних кільцях щупами відрегулювати потрібний тиск між циліндрами. Але тоді вже слід ідеально точно підібрати товщину декеля, форми, піддекельного папір та підкладки під форму.
  9. В процесі друкування друкар повинен регулярно протирати декель та форму спеціальними розчинами для зняття фарби та паперового пилу що накопичується.

Це все чим я зміг поділитися з вами щодо тиражестійкості друкарської форми.

hjc

Categories: Матеріали

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*