Валики друкарської машини

фарбові валикиВалики друкарської машини

Ті, хто мають причетність до поліграфії погодяться, що на якість друку крім усього іншого в значній мірі впливає стан фарбових валиків друкарського апарату.

Без їх якісної роботи дуже важко, майже не можливо, утримувати протягом тиражу рівномірний накат фарби по всій ширині листа. Крім того, для зменшення браку є важливим рівномірність нанесення фарби одразу при запуску машини на друк.

Розглянемо найважливіші показники якості фарбових валиків. Їх є два: діаметр валиків та твердість гуми. Адже вони мають властивість змінюватися в процесі експлуатації.

Діаметр валиків повинен бути таким, яким вказав його виробник машини у паспорті. Звичайно, різницю в пару десяток ще можна відрегулювати, але не більше. Інакше валики будуть не діставати одне одного, або проковзувати. В останньому випадку вони нагріваються та швидко зношуються.

Часто буває що валики втрачають діаметр тільки з країв. В результаті стають бочкоподібними. В такому випадку друкарю дуже важко вирівняти потрібну кількість фарби на відбитку. Крім того, такий фарбовий апарат не просто змити від самої фарби, приходиться десятки хвилин проводити цю процедуру.

валики фарбового апаратуМи, в державній друкарні в разі сильної бочкоподібності фарбові валики легенько шліфували наждаком на токарному станку (якщо дозволяв діаметр). Але це нам робили токарі-професіонали, і не кожен це налаштує та має потрібне обладнання.

Адже легше та дешевше «проточити» валики, ніж по-новому нарощувати гуму.

Твердість валиків. Для перевірки цього показника є спеціальні вимірювачі твердості для м’яких матеріалів. Та далеко не в кожній друкарні вони є, як правило, ніхто нічого не міряє. Надто м’які валики не здатні не можуть забезпечити рівномірний накат, можуть втрачати циліндричну форму. Надто тверді – швидше зношуються самі та друкарську форму (накатні).

Догляд

Валики слід регулярно змивати від фарби. Для цього використовують спеціальні засоби. На старих підприємствах інколи ще користуються нафтою розведеною з водою, але це вже «вчорашній день».

Змивки поділяються на дві групи: на основі нафтопродуктів (горючі) та водорозчинні. Перші мають поганий запах, горючі, зате менше шкодять гумі валиків та не викликають корозії металу машини. Другі більш економні, але в неправильній концентрації можуть шкодити фарбовим валикам. Крім того, якщо їх погано змити, то можуть потім сприяти емульгуванню фарби.

Змивати слід валики кожного дня, а 1-2 рази в місяць робити їх грунтовне очищення та відновлення більш сильнодіючими засобами. В такому випадку фарбовий апарат розбирається і очистку кожного валика проводять вручну.

фарбові валикиЧасто буває що на валиках утворюється прозорий, склоподібний наліт. Він значно погіршує розкочування фарби в апараті. Для зняття нальоту  існують спеціальні засоби, деглазери.

Налаштування фарбового апарату. Фарбовий апарат слід правильно налаштувати і в процесі роботи (1-2 рази в місяць) перевіряти силу притискання циліндрів до валиків. Адже надто притиснутий валик проковзує і швидше зношується, а не притиснутий – не передає фарбу.

Силу притиску можна вимірювати як витягуючи тонкі полоски плівки зажаті між валиками, так і за шириною контактних полос. Останній спосіб надійніший, бо менш суб’єктивний. Для перевірки притискання валиків закиньте у фарбовий апарат достатньо жовтої фарби, і розкатайте. Після цього зупиніть машину на хвилину, і потім вручну трошки проверніть фарбовий апарат вручну. Після цього прикладіть тоненькі полоски паперу до полос контакту валиків: з країв та посередині. Після цього порівняйте із паспортними даними друкарської машини.

Також, не слід забувати про підшипники в яких обертаються валики. Хоча вони як правило є закритими, все одно не забувайте змазувати солідолом. Інакше на них чіплятиметься фарба.

Не можна в процесі розбирання фарбового апарату змінювати сторони валиків, як зняли, так і ставте. Бо в процесі експлуатації валик може зношуватися з кожного боку нерівномірно, в результаті зміниться сили притискання.

Насамкінець скажу що слід готуватися заздалегідь до заміни валиків на нові. Адже процедура нанесення нової гуми коштує немало.

рос
Categories: Обладнання

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*