Як продовжити життя книзі

Нові технології стрімко вриваються в наше життя, займаючи в ній чільне місце. І хоч електронні книги стають все звичнішими серед користувачів, але не можуть вони замінити і повністю витіснити з будинку старих і надійних друзів – паперові книги. У кожного з нас є серед них улюбленці, порадники, палички-виручалочки, так і просто добрі друзі. Саме з ними не раз ми коротали дні і вечори, не раз знаходили відповіді на хвилюючі питання. Але час змінює зовнішній вигляд і стан наших друзів – книг, а так хочеться продовжити їм життя! У цьому можуть допомогти деякі поради, як зберегти книги.

книга, стара, зберегти

Поради як берегти книжки

Шкоду книгам приносять вогкість, пил, прямі сонячні промені, висока температура навколишнього середовища, а також книжкові шкідники – шашіль, личинки молі, хлібний точильник. Від вогкості в приміщенні на листах з’являється цвіль.

Також папір просочується вологою, починається процес гниття. Від яскравого світла листи висихають, стають ламкими, а колір обкладинки змінюється, блякне, вицвітає. Пил сприяє виникненню шкідників, які «точать» папір. Пил також викликає алергію у деяких читачів.

Краще всього зберігати книги в закритих або засклених шафах. Книжкові стелажі і шафи рекомендується встановлювати подалі від опалювальних приладів. Добре, якщо скляні стулки будуть завішані тканиною або папером зеленого кольору. Сонячні промені, що проходять через зелений матеріал, видозмінюються і чинять на папір книг менш шкідливий вплив.

книга, поводитись,

Якщо приміщення, де зберігаються книги, має підвищену вологість, то треба проводити профілактичні роботи щодо попередження утворення цвілі. Для цього палітурки книг час від часу протирають 2% розчином формаліну. Цим же розчином періодично протирають і полиці книг.

Цвіль що з’явилась, видаляють за допомогою перекису водню. Між очищуваними сторінками кладуть аркуші чистого паперу. Плями з цвіллю змочують розчином перекису водню, промокальним папером видаляють надлишки розчину. Сторінки повинні висохнути.

Якщо цвіль не пішла з першого разу, то процедуру повторюють. Іноді з якої-небудь причини аркуші книги стають вологими, мокрими. У цьому випадку їх треба обов’язково висушити. Книга ставиться вертикально і частково розкривається, щоб аркуші були розподілені віялоподібно, і до них було доступно природне провітрювання. Добре перед цим промокнути кожен аркуш вбирає вологу папером. На опалювальних приладах і сонце сушити книги не можна. Покороблені листи вирівнюють теплою праскою через тканину або тонкий папір.

книга, поводитись

Пил з книжок та книжних полиць один-два рази на рік видаляють порохотягом. Також проводиться огляд бібліотеки для виключення книжкових шкідників. При їх виявленні шафа і корінці книг обробляються спеціальними розчинами, які можна придбати в магазинах побутової хімії.

Жирні плями на книгах легше видаляти в тих місцях, де немає друкованого тексту. Використовують бензин або будь-розчинник для жирів. Також можна приготувати у вигляді кашки суміш з крейди і бензину. Таку суміш наносять на масну пляму. Після висихання залишок порошку видаляють. Якщо пляма знаходиться на друкованому тексті, то його посипають тальком і з порошком крейди, покривають тонким всмоктуючим папером і пропрасовують гарячою праскою.

Іноді процедуру доводиться повторювати кілька разів. Сліди на сторінках від пальців можна усунути шкільною гумкою або м’якушем свіжого білого хліба, а на гладкому папері – вологою чистою ганчіркою з милом. Іржаві і чорнильні плями виводяться 3-5% розчином перекису водню або лимонним соком. Між сторінками прокладається промокальний папір. При реставрації книг хімічні речовини слід використовувати обережно, оскільки вони послаблюють властивості паперу.

реставрувати, старі, книги

При відновленні книг, звичайно ж, треба обов’язково випрямити всі загнуті сторінки. Їх попередньо зволожують, після чого пропрасовують через рівну тканину або тонкий папір теплою праскою. Для склеювання розірваних сторінок дуже зручний вузький скотч.

Він прозорий, і текст читається без перешкод. Випали з книг сторінки зміцнюють клеєм ПВА, змащуючи тонким шаром їхні внутрішні краю з двох сторін. Сторінку акуратно вклеюють на певне місце. Книгу закривають, залишаючи її на деякий час під вантажем.

Обкладинку відновлюють методом нарощування картону на пошкодженому місці за допомогою клею. Потім палітурку зверху обклеюють декоративною тканиною або папером. Книга виглядає новою і акуратною. Після дбайливо проведеної реставрації книги знову будуть надійними супутниками в подальшому житті.

Кожному читачеві вони подарують дружбу, дадуть пораду, приведуть до відкриття і пізнання. Любителі книг бережуть свої бібліотеки, передають їх нащадкам. І такий дар буде для них безцінним.

Ми розглянули основні правила зберігання книг, думаємо, що вони допоможуть вам зберегти свою бібліотеку.

рос
Categories: Статті
Tags: статті

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*