Як виготовляють папір

Папір використовується в багатьох сферах діяльності людини. Це і різноманітне упакування, і шпалери, туалетний папір, афіші і календарі. Але найбільшу роль відіграв папір у становленні книги, як джерела поширення знань.

У статті розглянемо виробництво паперу і як робиться папір на сучасних виробництвах. Але для початку коротко глянемо, як робили папір в давнину.

Як робили папір в давнину

папір, давнину, робили, папірус

папірус

Древні люди свої перші надписи залишали на скелях, кістках тварин, глиняних і воскових табличках, пергаменті. Але всі методи фіксації інформації мали недоліки, через свою вагу, габарити чи вартість.

Прообразом паперу можна назвати папірус, який багато віків виготовляли древні єгиптяни. Вони витягували серцевину рослини папірус, намочували, і потім накладали один шар на інший так, щоб вони лежали перпендикулярно.

Потім цей папір витримувався під пресом, що давало можливість отримати міцний і досить твердий матеріал.

Виготовлення паперупапір, виготовлення, фабрика

Напевне, ви вже знаєте, що папір, як правило, роблять із дерева. Тому розглянемо, як із дерева роблять папір.

Найчастіше для виготовлення паперу використовують целюлозу, яку отримують із деревини ялинки, сосни, берези, хвої, каштану, та ін..

На паперовій фабриці стовбури дерев обдирають від кори, розмелюють, і дають набухнути у воді. На цьому етапі відсоток води складає 95% і 5 відсотків деревної маси.

Завдання цього етапу – подрібнити деревину до фібріл – дрібних волокон. Дерево певний час вариться у спеціальних розчинах, які складають із розчину кислот. Вони повинні не тільки подрібнити тріски, але й відбілити деревну масу.

Від цієї операції в значній мірі залежить, який сорт паперу отримаємо. Після подрібнення, потрібно очистити масу від непотрібних домішок, і додати до неї зв’язуючі речовини і наповнювачі. Для цієї мети використовуються органічні і неорганічні речовини, різноманітні оксиди.

Їхнє завдання – зв’язати речовину у рівномірну масу, в’язку масу.

Після цього, на спеціальних потокових лініях, отриману масу формують у полотно паперу. Зокрема, масу виливають на сітчасту поверхню, де формується полотно паперу.

Далі, воно покривається рядом речовин – залежно від виду паперу. Наприклад, для отримання крейдованого паперу, він покривається з одного або двох боків пігментно-клейовим розчином, який придасть виробу більше гладкість і білизну. Цей процес складається із декількох етапів, щоб збільшити міцність адгезії шару до паперового полотна.

Також, на поверхню паперу може наноситись проклейка. Це речовина, яка збільшує стійкість паперу до рідини, в тому числі води, клею чи фарби.

Далі, папір проходить через важкі циліндри (каландри), які збільшують рівність і гладкість паперу і папір просушується. Потрібно сказати, що готовий папір має вологість близько 7%. Якщо буде більший відсоток вологості, то матеріал буде менш міцним, якщо вологи буде менше, то папір буде крихким.

Картон виготовляють подібним методом, тільки товщина його більша. Картоном вважають матеріал, який важчий, за 250 грам/м².

Готовий папір у папероробній машині намотується у рулони, і направляється в друкарні. У них папір намотаний у рулони ріжеться на окремі аркуші і поступає в друкарський цех.

Якість паперупапір, якість,

Якість паперу контролюється за багатьма показниками. Це і білизна, товщина, маса, гладкість, проклейка, міцність на розрив і стискання, непрозорість. Розглянемо деякі детальніше.

Товщина паперу впливає на товщину книжкового блоку. У деяких видах друку (глибокий), важливо, щоб різниця товщини листа не була великою.

Пористість паперу. Чим більша – тим краще закріплюється фарба на відбитку. Але зате відбиток виходить менш насиченим.

Непрозорість. У більшості випадків папір повинен бути непрозорим, інакше на лицеву сторону буде пробиватись зображення зі звороту.

Гладкість. Гладкий папір дає можливість відтворити на ньому дрібні елементи зображення. Крім цього, матеріал із гладкою поверхнею дозволяє забезпечити хороший контакт із друкарською формою.

Міцність паперу. Особливо важлива для пакувального паперу. Але й потрібна для інших видів, адже дає можливість друкувати на ньому високошвидкісними друкарськими машинами.

Міцність поверхні до стирання. Друкарські фарби мають хорошу в’язкість, і можуть під час процесу друкування вищипувати волокна із поверхні. Це негативно впливає на швидкість процесу, адже приходиться часто очищувати форму.

Вбирна здатність. Чим більший цей показник, тим швидше закріплюються фарби на відбитку.

Поверхнева проклейка. Надає міцність поверхневому шару, що зменшує пильність під час друкування і стійкість до води і клею.

Види паперупапір, види, паперу

Залежно від призначення, склад паперу та спосіб його виготовлення може відрізнятись.

Пакувальний. Для цього паперу характерні невисокі вимоги до кольору чи гладкості, але він повинен бути міцним і стійким до умов навколишнього середовища.

Офсетний. Має широке спектр застосування. Дуже часто використовують для друкування книг, і виготовлення зошитів, бланків. Повинен бути стійким до вологи, оскільки офсетний спосіб друку пов’язаний із застосуванням зволожуючого розчину.

Газетний. На ньому часто друкують газети. Має підвищену швидкість вбирання фарби, це зручно, коли потрібно друкувати на високошвидкісних друкарських машинах.

Крейдований. Має підвищену гладкість і білизну. Використовується для друкування високоякісних видань із великою кількістю зображень, каталогів, листівок, і т.д.

Картон. Це папір, важчий ніж 250 грам/м². застосовується для виготовлення твердих обкладинок книг, різноманітних карток.

Целюльозний. Дуже якісний папір, який практично на 100 відсотків складається із целюлози, застосовується для виготовлення грошових знаків і цінних паперів.

З чого зроблений папірдерево, вирубка, папір

Після зрубування стовбури дерев великими тягачами і залізничним транспортом направляється на папероробні комбінати. Тут колоди розрізуються на менші частини, і вже поступає у виробничі лінії, де подрібнюється на щіпки.

З чого виготовляють папір крім деревини? Із макулатури, старих ганчірок.

Ми розглянули, як роблять папір з дерева, як виготовляють папір для різних задач і ви побачили, наскільки важливо здавати макулатуру, і використовувати її повторно у виробництві а також ганчірки. Крім цього, важливо на місці зрубаного дерева садити нове.

Виробництво паперу потребує великої кількості дерев, тому виробництво паперу  поширене в тих країнах, які мають великі масиви дерев: Фінляндія, Росія, Канада.

рос

Categories: Технології

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*